Gazlı yangın söndürme sistemleri, tüp içerisinde söndürme ajanı olarak gaz türevi kimyasallar içeren sistemlerdir. Genel olarak su ya da diğer maddelerin zarar verebileceği düşünülen ortamlarda temin edilmesi tercih edilen sistemlerin, birbirinden farklı kullanım alanları vardır. Manuel olarak püskürtme yöntemiyle tercih edilebildiği gibi, yangına çok erken müdahale etme olanağı sunan otomatik sistemler de kullanılabilmektedir. Fenix Yangın olarak her türlü mekânın yapısına uygun seçeneklerle yangınlara karşı alacağınız önlemler için üretim kapasitemizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz.

Hayatın her alanında fark yaratan teknolojik yenilikler, yangın söndürme sistemlerinde de yeni olanaklar getiriyor. Fenix Yangın olarak üretimini sağladığımız yangın söndürme sistemlerinde inovatif seçenekleri en uygun şekilde değerlendiriyoruz. Yenilikler gerek üretim aşamalarımızda gerekse sunduğumuz yeni nesil ürün çeşitliliğinde kendini gösteriyor. Pano içi ya da harici mekanlarda, yangın riskinin yüksek olduğu acil müdahale gerektiren alanlarda kullanılabilen otomatik yangın söndürme sistemleri de bu kapsamda ürettiğimiz en inovatif seçeneklerden biri. Otomatik gazlı söndürme sistemleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar üretim seçeneklerimizi ihtiyaçlarınıza göre belirlememizi sağlıyor.

Gazlı yangın söndürme sistemlerinin içeriği:

  • FE227 – HFC 227 EA – FM200
  • FE25 – HFC 125
  • CO2
  • Inert gazlar
  • 3M™ NOVEC™ 1230

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemleri, patlama ve benzeri tehlikelere karşı kapalı pano içlerinde kullanılan otomatik yangın söndürme sistemleridir. Sistem, yaklaşık 100 Cº’de alarm durumuna geçen ısı sensörü sayesinde sesli alarma gerek duymaksızın pano içindeki yangını söndürme prensibine dayanır. 1 adet pano içi gazlı yangın söndürme sistemi, 8,5 m³ hacme varan bir bölüm korunabilmektedir. Sensör aracılığıyla tetiklenen sistem içerisindeki söndürme ajanı, püskürerek yangını söndürür.

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Kullanım Alanları

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemleri, başta elektrik panoları, trafolar gibi küçük ve orta hacimli dolaplar için kullanılan, büyük yangınları önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Yangınların büyük çoğunluğunun küçük hacimli panolardan kaynaklandığını göz önünde bulundurursak, sistemin önemini daha iyi anlayabiliriz. Sistem, yangın çıkma ihtimali yüksek olan, yanıcı ve patlayıcı malzemelerin bulunduğu dolaplar, elektrik panoları ve trafo gibi bölmelerde büyük yangınları önler. Özellikle, yüksek ısı barındıran riskli çalışma alanlarında, fabrika panolarında, yanıcı içerik bulunduran atölye tarı mekânlarda, yüklü miktarda yanıcı ürün bulunduran depo benzeri yerlerde, pano içi gazlı yangın söndürme sistemlerini kullanmak, yangınlara karşı büyük oranda koruma sağlar.

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Avantajları

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemleri, basit kurulumuyla, kısa sürede kullanıma hazır hale gelir ve yangın tehlikesinin yoğun olduğu alanlarda tehlikeyi önler. Yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğu olası yangın kaynaklarını hedef alan sistem yangını pano dışına yansımadan bertaraf etmeyi amaçlar. Sistemin akla gelen en büyük avantajı büyük kayıpların önüne geçmesidir. Gazlı olması, yangın söndürme hızı sayesinde ekstra avantaj sağlar. Değerli varlıklarınızın büyük bir hasar görmesini daha ilk dakikadan engelleyen sistem sizi büyük maliyetlerden kurtarır.

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik gazlı yangın söndürme sistemleri, kullanılacağı alanın gerektirdiği koşullar doğrultusunda tasarlanır. Teknik anlamda yangının ortaya çıkması, oksijen ısı ve yanıcı maddenin birleşiminden kaynaklanır. Söndürme sistemlerinin çalışma prensibi, oksijen veya ısıyı engellemek suretiyle yangını söndürmektir. Yangınların söndürülmesi de tam olarak çıkış kaynaklarının tanınmasıyla başlayan bir süreçtir. Yangının çıkış şekli, söndürmek için kullanılacak olan yöntemi belirler.

Genellikle sudan zarar görmesi istenmeyen ortamlarda gazlı söndürme sistemlerinin kullanılması tercih konusudur. Elektronik yangın algılama düzeneğiyle eşleştirilen sistem, gazın yangın alanına etkili bir şekilde boşaltılmasını sağlar.

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Kullanım Alanları

Otomatik sistemin seçimi, kullanıldığı alanın gereksinimlerine göre değişkenlik gösterecektir. Sistemin kullanımı, uygulanacağı binanın yaşı konumu, kullanım şekli, iç tasarımı gibi birçok unsur da göz önüne alınarak değerlendirilir. Sistemin gazlı olması da özellikle ortamda sudan etkilenmesi istenmeyen donanımlar bulunduğu zaman tercih konusu olabilmektedir.

Otomatik gazlı yangın söndürme sistemleri, kullanım alanı belirlendikten sonra gerekli panellerin ve tüplerin yerleşimi, alanın ölçümleri doğrultusunda sağlanır. Sistem sensör aracılığıyla çalışacak, öncesinde sesli olarak çevrede bulunan insanları uyaracaktır.  Ayrıca sistem manuel olarak da devreye sokulabilmektedir.

Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Avantajları

Otomatik yangın söndürme sistemleri, öncelikle kullanılacağı alanın gerekliliklerine göre seçilmiş ve konumlandırılmış olacağından en hızlı şekilde yangına müdahale edebilme olanağı sağlar. Doğru konumlandırılmış sistem gazlı içeriği sayesinde söndürmenin hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca otomatik sensör yardımıyla ya da manuel olarak harekete geçirilmek suretiyle, yangının kaynağını kısa sürede etkisiz hale getirmeyi hedefler.

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Hizmet standartları gereği, en doğru yöntemlerle üretimini gerçekleştirdiğimiz pano içi gazlı yangın söndürme sistemlerini maksimum fayda sağlamak üzere geliştirdik. Ürünlerimizi fiyat konusunda da en uygun haliyle müşterilerimize sunmak hedeflerimiz arasındadır. Öncelikli olarak Fenix Yangın bünyesinde üretimi yapılan bütün sistemlerin dünya standartlarına uygunluğu konusunda gerekli tüm şartlar yerine getirilmektedir. Pano içi gazlı yangın söndürme sistemleri de gerek ürünün mühendislik çalışması gerekse kalite standartları bakımından özenle üretilmiştir.

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde Fiyat Nasıl Belirlenir?

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemlerinin fiyatları, müşteri talepleri doğrultusunda yapılacak üretimin boyutlarına göre belirlenir. Üretiminde TSE standartlarının uygulandığı sistemlerimizde tamamıyla kaliteli hammadde kullanılmaktadır.

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemlerin kullanılması hayati önem taşıyan bir konudur. Yapı ve içerik bakımından oldukça riskli olan panoların önceden koruma altına alınması, hayat kurtaran bir seçim olması bakımından vazgeçilmez bir yatırımdır. Sistemi mali bakımdan sigorta olarak görmek, abartı olmayacaktır.

Fenix Yangın tercihiyle pano içi gazlı yangın söndürme sistemlerini sipariş etmek istediğinizde kullanılması planlanan panonun bulunduğu alan ve ölçüleri baz alınarak en uygun seçeneklerle fiyatlandırılacaktır.

Pano İçi Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Mali Bakımdan Avantajları Nelerdir?

Pano içi gazlı yangın söndürme sistemleri genel anlamda en büyük faydayı mali bakımdan sağlamaktadır. Günümüz kalabalık kent yaşamının en büyük sorunlarından biri yangının ne zaman nereden çıkacağının belirsizliği. Ancak büyük oranda yangınlar, kritik noktalarda bulunan içeriği yanıcı ya da yangına kaynak teşkil edecek malzemelerden oluşan küçük ve orta boyutlardaki panolardan kaynaklanmaktadır. Sistemin kullanımı bu koşullar göz önüne alındığı takdirde maliyet bakımından büyük yangınların yol açacağı hasara kıyasla oldukça avantajlı bir seçenektir.