Proje Açıklaması

Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri, özel alanlarda yangın korunma için uzun ömürlü, sürdürülebilir çözümdür. EPA, NFPA2001 ve ülkemizde zorunlu kılınan EN15004(ISO14520) standartlarında FK-5-1-12(C6-fl uoroketone ) olarak tanımlanmış temiz söndürücüdür. UL, FM, VdS, LPCB vb onaylara sahiptir.Bu ikinci nesil Halon alternatifi yüksek insan güvenliği ve üstün söndürme performansı sağlarken ve düşük NOAEL seviyesi ile insanlar içinde oldukça emniyetli seçenekdir. Artık bırakmaz ve iletken değildir. Çevreci Çözüm:Ozon tabakasını delme katsayısı(ODP) sıfırdır. Kyoto da tanımlanmış F sınıfı gazlar kapsamında değildir.Sadece 5 günlük atmosferik ömre sahip ve sera etkisikatsayısı CO2 ile eşdeğerdir (GWP= 1). Bu nedenle LEED sertifi kalı vb. “Yeşil Bina” projelerinde tercih edilmektedir. 3M™ Novec™ 1230 söndürücüsü ancak tam kapalı hacimde (Total Flooding) söndürme yapabilir.Bu nedenle oda kaçak testi yapılması ISO14520 standardı gereği zorunludur.

Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

Sıvı halde bidonlarda depolanmasından dolayı, depolama kolaylığı ve havayolu ile sınırlama ve yasaklamaya uğramadan kolay nakledilebilme imkanı sunuyor.Silindirler dolumu sonrası nitrojen gazı ile (25-42 bar)basınçlandırılır.Sertifi kalı kişilerce olması şartı ile karmaşık dolum tesislerine ihtiyaç duyulmadan ancak özellikle “nem” değerlerine dikkat edilerek kolay dolum imkanı sunuyor. Silindirlerin hidrostatik testlerinin yapılması gerektiğinde,boşaltılıp yeniden, aynı söndürücü ile doldurulabilme imkanı sunuyor.

Kullanım Alanları:

Suyun hasar verebileceği IT, Telekom, Elektrik,

UPS vb odaları, kıymetli Arşivler,

Müze, Motoryat, Askeri ve iş makinalar

Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

Özel alanlarda yangın korunma için uzun ömürlü,sürdürülebilir çözümdür.EPA, NFPA2001 ve ülkemizde zorunlu kılınan EN15004(ISO14520) standartlarında FK-5-1-12(C6-fl uoroketone )olarak tanımlanmış temiz söndürücüdür. UL,FM, VdS, LPCB vb onaylara sahiptir.Bu ikinci nesil Halon alternatifi yüksek insan güvenliği ve üstün söndürme performansı sağlarken ve düşük NOAEL seviyesi ile insanlar içinde oldukça emniyetli seçenekdir.Artık bırakmaz ve iletken değildir.. Çevreci Çözüm:Ozon tabakasını delme katsayısı(ODP) sıfırdır.