Aerosol gazlı yangın söndürme sistemleri, dakikalar içinde yanma reaksiyonlarını engelleyen özelliğiyle can ve mal kaybının önüne geçmektedir. Fenix Yangın, bu sistemle müşterilerine bütçe dostu ürünler sunarak zaman kaybına ve yüksek maliyetlere yol açan parça değişimi, yıllık bakım ve dolum gibi masrafları ortadan kaldırmaktadır.

Kurulduğu 2011 yılından bugüne teknolojiyi yakından takip eden Fenix Yangın, ile insan sağlığını tehdit eden gazları ve ozon tabakasını ikame etmektedir. Aerosol yangın sistemi ile yangın anında değerli ekipmanlar, binalar ve canlılar diğer yangın söndürme sistemlerine göre daha çok korunur. Ayrıca bu sistem revizyon, tekrar yapılan dolum ve sistem hatalarından meydana gelen arıza ve aksaklıkları en düşük seviyede tutmaktadır. Yangın söndürme sistemi; temiz, yeni ve ekolojiktir.

Günümüz yangın söndürme sistemleri içinde yer alan yangın söndürme sistemi ekolojik ve ekonomiktir. Kuru gaz özelliğinde olan bu sistem, taşınabilir söndürücüde bulunan S tipi maddesini içinde barındırmaktadır. Yangın söndürme sistemi havada bulunan sıvı ya da katı parçalardan oluşmaktadır.

Projenize özel fiyat almak için iletişim sayfası üzerinden ya da 0 (212) 618 07 01 ücretsiz çağrı merkezimizden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Çalışma Prensibi

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemleri, çalışma prensibi, jeneratörler uygulanması sonucunda yoğun bir şekilde buhar, N2, CO2 gazından (üretilmiş olan ağırlığının yüzde 60’ı) ve alkalin metal tuzunun ince olan katı parçalarından meydana gelmesi şeklindedir. Serbest radikaller (tutuşmayı azaltmak için artık kullanılmayan) ve kimyasal işlemleri uzaklaştırarak tutuşmaya müdahale eder ve yangını söndürür. Soğutma faaliyeti ile, tutuşma alanında bulunan enerjiyi almaktadır. Reaksiyonlar katı aerosol parça üzerinde olmaktadır. Bu parçalar küçük olduğu oranda söndürme daha etkili ve reaksiyon daha büyük olacaktır. Aerosol söndürme sistemleri içinde düşük maliyetli olan bir seçenektir.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemleri, aşağıda bulunan maddeler yüzünden kapalı alanlarda olan yangınlara karşı etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Yangın söndürme sistemi kurulumu olan yerler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kıyafet, tahta, kâğıt, plastik maddeler ve benzeri tutuşabilen katı maddeler,
 • Petrol, yağ, gazolin, organik çözeltide olan ürünler, tutuşabilir sıvı maddeler,
 • Yağlı ya da kuru transformatörler, düşük gerilim bulunan elektrik santrali, kablo gövdeleri, dağıtım karabinaları ve transformasyon, 20LV’ye kadar olan telefon, elektronik ve elektrikli cihazlar.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemleri, güvenlidir, zira alkalin metallerden edinilen sülfat ve oksitten meydana gelen ince parçacıklardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Sistem canlılara zarar vermez, güvenli bir sistemdir.
 • Diğer metaller için zararlı değildir ve diğer yangın söndürme sistemleri gibi metallerde aşınma yapmaz.
 • Normal fonksiyonlara sahip olan ve evlerde günlük temizlik için kullanılan elektrik süpürgesiyle temizlenir.
 • Temiz musluk suyuyla yıkabilir.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Özellikleri

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemleri, ve nano toz teknolojisi ile günümüz koşullarında ekonomik ve ekolojik olmasıyla dikkat çekmektedir. Teknoloji ile birleşimi ile sunduğu imkanlar şöyle açıklanabilir:

 • Aerosol gazlı yangın söndürme sisteminde basınçlı tüp kullanılmamaktadır.  Böylece basınç kaynağından oluşabilecek olası tehlikeler meydandan kalkmaktadır.
 • Günümüzde kullanılan modern üreteçlerin yaklaşık 15 yıl bakımı olmayan bir raf ömrü vardır.
 • Alım sonu maliyeti ve iş yükü yüzde 95 azalmıştır.
 • Nozullara ve boru tesisatına gerek kalmamıştır.
 • Yeniden dolum, kalibrasyon testi ve tüp revizyonu gerekmemektedir.
 • Bakın gereği ve düzenli aralıklarla yapılan basınç testleri yok.
 • Canlılara zarar vermez ve oksijen deplase yöntemini kullanmamaktadır.
 • İnşaat maliyetlerini düşürmektedir ve tam sızdırmazlık şartı aranmamaktadır.
 • Söndürme bittiğinde tahribat ve kalıntı oluşmamaktadır.
 • Yangın söndürme sistemi doğa dostudur. Ozon tüketme ve küresel ısınma kabiliyeti bulunmaz.
 • Kolaylıkla her yere taşınmaktadır. Götürülen başka yerde de tekrar iş görmektedir.
 • Korozif, toksit ve iletkenlik özelliği bulunmaz.
 • Yangın söndürme işlemi bittiğinde oluşacak alevler için yaklaşık 30 dakika kadar havada kalır.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Dolumu

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemi, dolum gerektiren aerosol, katı madde olan söndürücü ajan, termal ya da elektriksel tetikleme yöntemi ile aktive olmaktadır. Aerosol sistemi sis yangınlarını şöyle etkiler:

 • Fiziksel etkisi: Alevde oluşan iyonlaşmayla enerjiyi soğutmaktadır.
 • Kimyasal Etkisi: Yangın söndürme sistemi sisle yayılmakta olan oksijen ve potasyum karbonat dışında bulunan radikalle bileşenler oluşturarak yangının oluşumunu kırmakta ve böylece yangın sonlanmaktadır.

Gazlı yangın söndürme sistemi, söndürme sırasında oksijen baskılanmamaktadır. Ayrıca oksijende solunumu kötü etkileyecek bir azalma olmamaktadır. Aerosol yangın söndürme sistemleri, çevreye güvenli ve duyarlı yeşil teknoloji şeklinde tanımlanmaktadır. Bu söndürücü madde dünyada bulunan tüm canlılar için zararlı değildir. Non-toksit (toksit olmayan) bir madde olarak tanımlanmaktadır. Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), yangın sistemini doğa dostu olarak listeye almıştır.

Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Bakımı

Aerosol gazlı yangın söndürme sistemi bakımı, oldukça geniş bir yelpaze içinde bulunmaktadır. Müşteri memnuniyeti kapsamında hareket eden Fenix Yangın, teknolojik gelişmeleri takip ederek müşterilerine sunmuştur. Bu kapsamda aerosol yangın söndürme sistemini hizmetleri arasına almıştır. Bu sistemin sunduğu faydalar şöyle açıklanabilir:

 • Gazlı yangın söndürme sistemi 2000’li senelerde insan sağlığını ve ozon tabakasını tehdit eden gazları ikame etme amaçlı geliştirilmiştir ve insanlığa sunulmuştur.
 • Tarihi eserlerin, endüstri tesislerinin ve günümüz binalarının güvenli yangın söndürme sistemine sahip olması sağlanmıştır.
 • Yangın söndürme sisteminde minimum işçilik kaybı bulunmaktadır.
 • Söndürme sistemi, yangın anında günümüz yangın söndürme sistemine göre daha etkilidir.
 • Söndürme sistemi manuel bir kullanıma kapalıdır. Aynı zamanda aerosol yangın söndürme sistemi gelişen teknolojisi ile revizyon, yeniden dolum hatalarından kaynaklanan arıza ve aksaklık olasılığını engeller.
 • Yangının çıkmasıyla yangına yapılan ilk müdahale yangının engellenmesindeki en etkili etkendir. Aerosol saniyeler içinde olası kayıpları engellemede başarı sağlar.

Aerosol Yangın Söndürme Sistemi Fiyatı

Aerosol yangın söndürme sistemi kapsamında ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüme ulaşabileceğiniz gibi profesyonel bir bakış açısından da yararlanabilirsiniz. Bu çerçevede yapmanız gereken yalnızca Fenix Yangın ile iletişime geçerek siz en uygun seçeneklerin neler olduğuna bir göz atmak olacaktır. Ekibimiz, sizin için en uygun yangın söndürme sistemlerini belirlemektedir. Bu çerçevede maliyetleri de en makul seviyede tutarak ihtiyaçlarınıza uygun bir yaklaşıma olanak sağlamaktadır. Sizin de tercihiniz O halde bizimle iletişime geçerek taleplerinizi iletebilirsiniz.