CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangın, çıkış noktası neresi olursa ve sebebi ne olursa olsun erken fark edilerek müdahale edilmesi gereken bir doğal afettir. İnsan eliyle çıkarılan yangınlar ve sistem kaçaklarından meydana gelen yangınlar ise kurulan uyarıcı ve söndürücü sistemler ile çok kısa sürede kontrol altına alınmaktadır. Fenix Yangın Söndürme Sistemleri olarak sizlere sunduğumuz sistemler ve mühendislik hizmetleri projelerinizin ve binalarınızın ihtiyacına özel olarak tasarlanmaktadır. Firmamız yangın danışmanlığından, gemi tekne ve yat söndürme sistemlerine kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet skalası sunmaktadır. Hizmet skalamızın olmazsa olmazlarından olan Co2 gazlı söndürme istemleri insan olmayan bölgelerde kullanıldıkları için tescil belgeli hizmete tabidir.

Co2 gazlı yangın söndürme sistemleri

Co2 gazlı yangın söndürme sistemleri

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Nedir?

Ateş, oksijen ve diğer yangın çıkarıcı etmenler ile reaksiyon haline girdiğinde olası yangınlar çıkmaktadır. Bu yangınların söndürülmesi için her ortama ve sisteme özel yangın söndürücüler tasarlanmaktadır. Tasarlanan yangın söndürücüler arasında karbondioksit gazlı söndürme sistemleri yangınların bitmesinde en etkili olan söndürme sistemlerindendir.

Karbondioksit (CO2) gazı, yangının ortamdaki hava ile etkileşime girmesinin önüne geçmektedir. Yangın bölgesinde bulunan ısınan ve yanmaya meyilli havayı püskürtüldüğü ortamda direkt olarak yok eden CO2 gazlı söndürme sistemleri kapalı mekanlar için tercih edilmektedir. CO2 yani karbondioksit, insanlar için zararlı bir gazdır. Bu yüzden CO2 gazlı yangın söndürme sistemlerinin kurulumu daha çok insansız mahallerde tercih edilir.

Karbondioksit gazının kokusu ve rengi bulunmamaktadır. Alevleri büyüten oksijen gazını bastırarak yangının son bulmasında oldukça etkilidir. Yangın söndürmede kurtarıcı olan karbondioksit gazı insan hayatı için tehlikeli ve fazla maruz kalınmaması gereken bir gazdır. Karbondioksit gazının atmosferimizdeki oranı düşüktür. Düşük olan bu oranın azaltılması ve insan sağlığına zarar vermemesi adına salınımları kurumlar tarafından kontrollü bir şekilde yapılmalıdır.

CO2 gazlı söndürme sistemlerinin kuruluşu uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Karbondioksit gazlı söndürme sistemlerinin yangın halinde devreye sokulması ve kullanılması da yardımcı ve koruyucu ekipmanlar ile donatılmış ekipler tarafından sağlanmalıdır.

Projenize özel fiyat almak için iletişim sayfası üzerinden ya da 0 (212) 618 07 01 ücretsiz çağrı merkezimizden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

CO2 Gazlı Yangın Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yangın, zaman ve mekân belli olmaksızın her insanın kendini içinde bulabileceği bir afet türüdür. Bu afet türüne karşı gerek kurumlarda gerekse evlerde gereken önemler alınmalı ve takip edilmelidir. Bu önlemler doğrultusunda günlük hayatta gördüğümüz kırmızı yangın tüpleri de portatif yangın tüpleri de CO2 gazlı yangın tüplerindendir. CO2 gazlı yangın tüpleri kimyasal sızıntının görülme olasılığının düşük olduğu bölgelerde kullanılır. Devlet kurumlarında ve insanların aktif bulunduğu ortamlarda bulunan yangın tüplerinin kullanımı öğrenmek bireyler için gereklidir.

İnsansız kapalı mahallerde kullanımı gerçekleşen CO2 gazlı söndürme sisteminin en büyük avantajı yangın bitiminden sonra meydana gelen kalıntıların olmamasıdır. Yangın anında direkt müdahale etmesi ve etkili çözümü ile bu sistemler her firmanın bütçe ayırması gereken bir kalemdir. CO2 gazlı yangın sistemlerinin sık kullanım alanları şu şekildedir.

 • Elektrik aksamlarının bulunduğu bölgeler,
 • Boya kabinleri,
 • Kablo birleşim yerleri ve kablo galerileri,
 • Enerjisel güç aktarım odaları,
 • Yanıcı sıvıların depolandığı bölgeler,
 • Jeneratörlerin güç setleri,
 • Müzeler ve sanat galerileri,
 • Kütüphane,
 • Trafo ve arşiv gibi kurumlara ait kilit noktalarda kurulan CO2 gazlı söndürme sistemleri yangın tehlikesine karşı binalarınızda almanız gereken önlemlerdendir.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemlerinin Özellikleri

CO2 gazlı söndürme sisteminin genel olarak özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Yangın anında devreye giren CO2 gazlı söndürme sistemleri aktifleştiği andan itibaren bir dakika içerisinde boşaltımını tamamlar ve müdahale eder.
 • Yeniden dolum maliyeti oldukça düşüktür, firmanızın bütçesini destekler.
 • İnsan bulunan alanlar için uygun değildir.
 • Belirli bir bölgedeki yangın için kullanılabilir.
 • Elektrik iletkenliği yoktur olası kazalara zemin hazırlamaz.

Fenix Yangın Söndürme ve Mühendislik olarak bireysel ve kurumsal projeleriniz için CO2 gazlı söndürme sistemlerine bizleri arayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.