Elektrik panosu yangın söndürme sistemi bakımı, ağırlıklarına göre değişebilmektedir. Genel olarak 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg ve 12 kg şeklinde görülebilir. Büyük iş makinelerinin kullanıldığı robotların devrede olduğu fabrikalarda hayati derecede önem taşıyan sistemlerdir. Özellikle büyük ölçekli olan tesislerde asla ihmal edilmemesi gereken yangın söndürme sistemleri arasında bulunuyor. Elektrik panosu yangınlarında genel olarak gazlı söndürücüler kullanılmaktadır. Elektrik panosu yangını ne ile söndürülür bakıldığı zaman genel olarak karbondioksit gazlı olan söndürücüler kullanılmaktadır. Hangi yangın sınıfı olursa olsun yangınlara müdahale geç kalınmaması gerekmektedir. Geç kalınan müdahalelerde yangın büyümesi engellenir.

Pano İçi Gazlı Söndürme Sistemleri

Pano içi gazlı söndürme sistemleri genel olarak FM200, HFC236, HFC 23 ve HFC 125 isimli gazlarla kullanılmaktadır. Elektrik kablo türlerine zarar vermeyecek şekilde montajı yapılır ve kesinlikle uzmanlar ile montajı yapılmalıdır. Küçük boyutlarda da bulunan elektrik panolarında bu tarz bir söndürme sistemlerinin olması gerekmektedir. Pano içi yangın söndürme sistemi fiyat olarak firmaya göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle elektrik ve elektronik sektöründe güvenlik sistemlerinin yazılımlarının bulunduğu firmalarda kullanılır. Bununla birlikte bilişim donanımı bulunan şirketlerde pano içi gazlı söndürme sistemleri etkili bir şekilde kullanılmalıdır.

Ani çıkan yangınlara yapılan ilk müdahalede büyük zararları önemli derecede önler. Panoların içerisinde polimer hortumlarla bağlanır ve yangına müdahale etme şansı kazanır. Mikro yangın söndürme işlemlerinin aktif bir şekilde sistemin korunması için profesyonel kişilerce takılması ve hazırlanması gerekmektedir.

Polimer hortum, ateş ısısı ile beraber zayıf bırakılan birkaç yerinden otomatik şekilde yırtılır, alevlere etkin bir şekilde müdahale edilir. Mikro yangın söndürme sistemleri vanası ile beraber tüpü ve algılayıcı birimi ile beraber bir bütün şeklinde görev yapar ve çok kısa süreçte devreye girerek yangının büyük zararlarını önler.

Elektrik Panosu Yangın Söndürme Sistemi

Pano yangın söndürme sistemleri büyük bir alan değil de belli bir bölgenin yangın tehlikesine karşı koruyan sistemi tanımlamaktadır. Bu sistem sayesinde insanların hemen fark edip müdahale edemeyeceği mikro yangınlar anında tespit edilip söndürülmektedir. Bunun için dedektörlü boru sistemi yeterli olmaktadır. Küçük yangınlara hemen müdahale edilmesi nedeniyle olası mal ve can kaybı riski en aza indirilmektedir.

İki adet çalışma sistemi bulunmaktadır. Bunlar; direkt çalışma ve indirekt çalışma şeklinde adlandırılmakta ve takılmaktadır. Direkt çalışma sisteminde, yangında çıkan alevin ısısının sistem borusunda geldiği en yakın noktadan delinmesiyle müdahale edilmektedir. İndirekt sistemde ise ısıyı algılayan sensör görevi gören boru sabit kalmaktadır.

Elektrik Panosu Yangın Söndürme Sistemi Bakımı