Sevo Systems Novec ™️ 1230 su bazlı sistemler, ana etkenin öncelikle termal radyasyonun neden olduğu yangın yayılımı olduğu yangın senaryolarından korumak için kullanılır. Tipik bir örnek, ana sızıntı yangınını söndürmenin yanı sıra, bitişik yüzeyleri yayılan ısıdan korumak için hızlı ve güçlü bir soğutmanın gerekli olduğu tank çiftlikleri ve yığın depolama tesislerindeki yangınlardır.

Tipik su bazlı yangın söndürme sistemleri, baskın sistemleri, kuru borulu ve ıslak borulu yangın söndürme sistemleri veya baskın ve yangın söndürme sistemlerinin hibritleri olan ön eylem sistemleridir.

Yukarıda belirtilen sabit sistemlerin yanı sıra, diğer su bazlı söndürme sistemleri, monitörlere monte edilecek su branşman boruları ve ayarlanabilir püskürtme desenli hidrolik nozullar veya yangına bağlanmak için farklı model ve kapasitelerde elle çalıştırılan su branşman borularıdır.

Felix Yangın, yukarıda açıklanan sistem türlerine bağlı olarak, farklı derecelerde su atomizasyonuna sahip tüm su bazlı yangın söndürme ekipmanı ve sistemleri yelpazesini üretmektedir.

Novec ™️ 1230

SEVO Systems ürünleri, temiz maddeli yangın söndürme sistemlerinin tasarlanma, kurulma ve bakımında devrim yaratmaktadır. Bir sıvıyı sıvı olarak depolamak için benzersiz kimyasal özelliklerinden yararlanırız, ancak onu gaz olarak teslim etmek daha kullanışlıdır. SEVO Systems’ın özel misyonu, SEVO’yu diğer tüm yangın söndürücülerden ayıran, yangından korunmada kullanım için 3M™ Novec™ 1230 yangın koruma sıvısının benzersiz özellikleri için optimize edilmiş ekipman ve sistemler geliştirmek ve ticarileştirmektir.

SEVO Systems, 2001 yılında kuruldu. Kuruluşundaki amaç, yangın söndürme sistemlerinde kullanılmak üzere 3M tarafından icat edilen ve pazarlanan devrim niteliğindeki yeni bir teknoloji olan Novec 1230 yangından korunma sıvısını geliştirmek ve ticarileştirmekti. Bu gelişme, halon değiştirme teknolojisinde büyük bir atılımı temsil etti. Yüksek söndürme verimliliğini mükemmel çevre, sağlık ve güvenlik özellikleriyle birleştiren Felix Yangın, yalnızca 3M™ Novec™ 1230 yangın koruma sıvısı kullanır.

SEVO Systems, petrol ve gaz, denizcilik, enerji üretimi, telekomünikasyon ve elektrik verileri ve kontrolü dahil olmak üzere birçok endüstride 3M™ Novec™ 1230 Yangın Koruma Sıvısını kullanan susuz yangından korunma üreticisidir.

SEVO Systems’ın dağıtımı, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da 55’ten fazla ülkede olup, distribütörleri ve son kullanıcıları desteklemek için eksiksiz mühendislik ve kritik görev hizmetleri sunmaktadır. Tasarlanmış ve ön mühendisliği yapılmış toplam taşma sistemleri UL, ULC ve FM Global’in yanı sıra diğer büyük uluslararası kuruluşlar ve denizcilik onay kuruluşları tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Sıfır ozon tüketme potansiyeli, bir küresel ısınma potansiyeli ve yalnızca beş günlük kısa bir atmosferik kullanım ömrü ile Novec 1230 Fluid, özel tehlikeler yangından korunma için uygulanabilir, uzun vadeli, sürdürülebilirlik sunan ilk kimyasal halon ikamesidir. Novec 1230 Yangından Korunma Sıvısı, kullanım konsantrasyonunun çok daha olması nedeniyle, mevcut herhangi bir kimyasal halon değişiminin en büyük güvenlik payına sahiptir.

Novec 1230 Nasıl Çalışır?

Novec 1230, ısıyı uzaklaştırarak yangınları söndürür. Tüm ateşlerin yanmaya devam etmesi için ısıya, oksijene ve bir yakıt kaynağına ihtiyacı vardır. Bu üç unsurdan herhangi birini ortadan kaldırarak yangını söndürebilmek mümkündür. Karbondioksit gibi diğer yangın söndürme maddeleri oksijeni uzaklaştırır. Novec 1230, oksijen yerine ısıyı uzaklaştırdığı için, insanlar için boğulma riski oluşturmadığından, dolu alanlarda kullanımı daha güvenlidir.

Novec 1230 avantajları şunlardır:

  • Novec 1230 insanlar için güvenlidir, bu nedenle Novec 1230 ile bir yangın söndürme sistemi, dolu bir alana kurulabilir.
  • Novec 1230 yangın söndürme sistemi yangını söndürdükten sonra Novec 1230 hemen buharlaşır. Temizlemenize gerek yoktur.
  • Novec 1230 kalıntı bırakmaz ve hassas elektronikler ve makineler dahil her türlü ekipman için güvenlidir.

Novec 1230 dezavantajları şunlardır:

  • Novec 1230 yangın söndürme sistemleri diğer yangın söndürme sistemlerine göre daha pahalı olabilir.
  • Novec 1230, karbondioksit gibi diğer yangın söndürme kimyasalları kadar yaygın değildir, bu nedenle Novec 1230 yangın söndürme sistemini boşaldıktan sonra yeniden doldurmak daha pahalı ve zaman alıcı olabilir.

Novec 1230 Sisteminde Hangi Gaz Kullanılır?

Novec 1230, 3M tarafından üretilen FK-5-1-12 kimyasal bileşiğinin marka adıdır. Novec 1230 sistemleri olarak pazarlanan yangın söndürme sistemleri, sıvı olarak depolanan ve sistem devreye girdiğinde gaz olarak boşaltılan FK-5-1-12 içerir. Firetrace International dahil, Novec 1230 yangın söndürme sistemlerinin birçok farklı üreticisi vardır. Bazı üreticiler, 3M tarafından sağlanmayan jenerik FK-5-1-12 ile yangın söndürme sistemleri sunar. Bu sistemler Novec 1230 yangın söndürme sistemine benzer şekilde çalışabilir, ancak orijinal Novec 1230 yangın söndürme sistemleri değildir.

Novec 1230 Tehlikeli Mi?

Çoğu yangın söndürme kimyasalına kıyasla Novec 1230 tehlikeli değildir. Karbondioksitten farklı olarak Novec 1230, dolu alanlarda kullanımı güvenli kabul edilmektedir. Yani Novec 1230, içinde insanların olduğu bir odanın içinde bırakılırsa, boğulma riski veya başka ciddi sağlık etkileri olmaz. Toksisite çalışmaları, Novec 1230 sıvısının cildi tahriş etmediğini ancak hafif göz tahrişine neden olabileceğini göstermektedir. Ames testine göre kanserojen değildir.

Novec 1230 Fiyatları

Novec 1230, tipik olarak maliyet açısından, yangın söndürmede önde gelen bir başka temiz madde olan FM200’e benzer. Novec 1230 sıvısı, bir yangın söndürme sisteminin parçası olarak satın alınır. Yalnızca onaylı yangın söndürme sistemi üreticileri Novec 1230 sıvısını doğrudan satın alabilir. Novec 1230 yangın söndürme sistemlerinin maliyeti, projenin ölçeğine bağlı olarak değişmektedir.

FM200 ve Novec 1230 Arasındaki Fark

Novec 1230 ve FM200 farklı kimyasal bileşiklerdir. Novec 1230 bir floroketondur, FM200 ise bir heptafloropropandır (HFC). Hem Novec 1230 hem de FM200 temiz maddelerdir ve benzer özellikleri paylaşırlar. Ancak Novec 1230, daha düşük bir Küresel Isınma Potansiyeline (GWP) sahip olduğu için FM200’den daha çevre dostu olarak kabul edilir. Ayrıca Novec 1230 sıvı olarak, FM200 ise gaz olarak depolanır.

Bir yangın söndürme sistemi devreye girdiğinde hem Novec 1230 hem de FM200 gaz olarak boşalır. Novec 1230 ve FM200’ün her ikisi de A, B ve C sınıfı yangınları bastırmada etkilidir ve her ikisi de kullanım alanlarında güvenlidir.