Yanıcı ve yakıcı maddelerin bir araya gelmesi sonucu yangınlar çıkar. Yangın, kimyasal bir süreçti ve çıkış sebepleri çeşitlilik gösterir. Genel olarak; bilgisizlik, sabotaj, dikkatsizlik ya da kaza sonucu yangın ortaya çıkabilir. Bunun yanında yangınlar daha çok, uyulması gereken kurallara uyulmaması sonucu oluşurlar. Yangın söndürme teknikleri ise yangının tipine göre değişir. Kimyasal toz-su karşımı, kimyasal toz-köpük karışımı ve karbondioksit gibi maddeler, en sık tercih edilen yangın söndürme tekniklerinin içeriğini oluştururlar. Yangına ilk müdahalede büyük önem taşıyan yangın söndürme tüpleri de bu noktada devreye girer. Durum böyleyken yangın söndürme tüpü dolumu bakımı dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir.

Tüm bunlardan önce yangın anında, ilgili yangın söndürme teknikleri uygulanmadan evvel yapılması gereken birtakım prosedürler vardır:

  • Soğukkanlı olup, panik yapılmamalıdır
  • Varsa yangın ihbar düğmesi kullanılarak, ortamda bulunan kişiler haberdar edilmelidir
  • 110 İtfaiye Hattı veya 122 Acil Yardım Hattı aranarak yetkililere haber verilmelidir.

Yangın Özellikleri ve Sınıfları

Yangınlar, ortaya çıkış tiplerine ve etkilerine göre üç farklı kategori altında değerlendirilir:

  • A Sınıfı Yangın; katı maddelerin tutuşmasıyla oluşur
  • B Sınıfı Yangın; sıvıların yanması sonucu meydana gelir, köpükle söndürülür
  • C Sınıf Yangın; Titanyum, Magnezyum ve Çinko yangınlarından oluşur. Bu tip yangınlar boğma yöntemiyle söndürülür.

Yangının en önemli özelliği dakikalar içerisinde çok ciddi boyutlara ulaşabilecek olmasıdır. Başlangıçta dar bir alanı etkileyen yangın, gerekli müdahalede bulunulmadığı takdirde, kontrol edilemeyecek boyutlara ulaşır. Hızlanan yangın, oksijen oranı yüksek bir hava ortamında, alanını genişletir. Bütün eşyaların bir anda tutuşması ile yangın patlaması tehlikesi ortaya çıkar. Böylesine