Yangına karşı alınabilecek en güvenilir önlemlerden biri doğru yangın söndürücüye sahip olmaktır. Bunun için yangın tipine göre uygun olan söndürücüleri bilmek gerekir. Peki yangın söndürücü sınıfları nelerdir?

Yangın söndürücüler, söndürmek için tasarlandıkları yangın türlerine göre sınıflandırılır. Yangın söndürücülerin beş temel sınıflandırması vardır. Yangın söndürücüler, ne tür yangınlar için tasarlandıklarını gösteren harf şeklinde veya resimli sembollerle etiketlenir. Böylece kullanıcılar bu harf ve resimlerden yola çıkarak söndürücüyü kullanabilmektedir.

Yangın Söndürücülerin Sınıflandırılması

A, B, C, D ve K olmak üzere harflerle sembolize edilen beş yangın tipi vardır:

A Sınıfı

A Sınıfı yangınlar, kumaş, ahşap, kağıt, kauçuk ve birçok plastik gibi sıradan yanıcı malzemelerden doğan yangındır. A dereceli söndürücüler, bu sıradan yanıcı malzemelerle gerçekleşen yangınları söndürmek için tasarlanmıştır.

B Sınıfı

B Sınıfı yangınlar benzin, alkol, yağ bazlı boyalar, cilalar gibi yanıcı ve parlayıcı sıvıları içerir. Bu nedenle, B sınıfı yangın söndürücüler, yanıcı ve yanıcı sıvıları içeren yangınları söndürmek için tasarlanmıştır.

B sınıfı yangınlarla ilgili unutmamanız gereken bir